تصویر مرد اول جزیره اولویت های سرمایه گذاری قشم را تشریح کرد

مرد اول جزیره اولویت های سرمایه گذاری قشم را تشریح کرد

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم، حمید رضا مومنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم پس از نشست با نمایندگان پنج کشور فرانسه، سوئیس، ژاپن، استرالیا و سنگاپور در نشست با اصحاب رسانه، اولویت های مهم سرمایه گذاری در جزیره قشم را تشریح کرد.

*** سرمایه گذاری در قشم حول محور رهنمودهای مقام معظم رهبری است
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در ابتدای سخنان خود گفت: باتوجه به مأموریت‌هایی که مقام معظم رهبری درحوزه اقتصاد مقاومتی برای ما تعریف کرده‌اند، انتقال دانش فنی، تولید صادرات محوروتسهیل درسرمایه‌گذاری فعالان اقتصادی داخلی و خارجی دردستورکارما قرارگرفته است.
وی ادامه داد: در پروتکل های امضا شده با نمایندگان شرکتهایی ازسوئیس، ژاپن، فرانسه، سنگاپورواسترالیا برای سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد قشم نیز به اهداف سیاست گذاری رهبر معظم انقلاب توجه ویژه شده است.
*** حوزه های مهم سرمایه گذاری در قشم
مومنی از سرمایه گذاری در حوزه های نفت و گاز، بانکرینگ سوخت، فولاد، صنعت گردشگری، تولید آب و برق، محصولات شیلاتی، محصولات کشاورزی گلخانه ای، فناوریIT، تجارت، بازرگانی و تولید محصولات برندینگ به عنوان مهمترین موضوعاتی که سرمایه گذاری در آن مطمئن و مقرون به صرفه می باشد، نام برد.
وی با اعلام اینکه همه کشورها برای سرمایه گذاری در ایران باید سازمان مناطق آزاد را نماینده دولت ایران تلقی کنند، گفت: به هیچ کشوری اجازه نمی دهیم خارج از چارچوب هایی که در مناطق آزاد تعریف شده، برای ما تصمیم گیری کند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم به شرایط جدید ایران در جهان اشاره کرد و یادآور شد: در شرایط پسا برجام با توجه به ویژگی ها و مولفه های منحصر به فرد جزیره قشم در حوزه نفت، گاز و انرژی، ترجیح می دهیم در انتخاب سرمایه گذاران این بخش بیش از پیش دقت کنیم و مولفه های خاصی را در این زمینه تهیه و تدوین کرده ایم.
*** صادرات تولیدات داخلی
وی افزود: هدف ما افزایش تراز تجاری از طریق صادرات تولیدات داخلی است و تلاش می کنیم توازنی بین واردات کالا به این جزیره با صادرات کالا از قشم به خارج از کشور برقرار شود.
مومنی گفت: جذب سرمایه گذاران خارجی در قشم نیز با هدف تولید و صادارت کالا به دیگر نقاط جهان در دستور کار ما قرار گرفته تا با هدف گذاری های دقیق به اهداف کلان تاسیس مناطق آزاد در کشور جامعه عمل بپوشانیم.
*** علاقمندی کشورهای اروپایی برای سرمایه گذاری در قشم
به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، مذاکرات مهمی از ابتدای سال 94 با نمایندگان کشورهای  مهم اروپایی شامل فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و آلمان برای ورود به حوزه سرمایه گذاری در قشم انجام شده است.
وی ادامه داد: در شرایط مهمی که برای ایران فراهم شده تلاش می کنیم با بهره گیری از زمان و منابع موجود، شرکت هایی انتخاب شوند که بیشترین سود را برای هر دو طرف به همراه داشته باشد.
*** ارتقای کیفیت محصولات با مشارکت سرمایه گذاران خارجی
مومنی با اعلام اینکه هنوز نتوانسته ایم در بخش تجارت به برندسازی برای رقابت دست یابیم، گفت: تلاش می کنیم با ارتقای کیفیت محصولات داخلی از طریق مشارکت سرمایه گذاران خارجی دارای برند در حوزه صادرات، محصولات برند تولیدی در قشم را به خارج کشور صادر کنیم.
وی اضافه کرد: با توجه به توافق ایجاد شهرک پوشاک در قشم با حمایت بخش برندینگ استان گواندونگ کشور چین، محصولات پوشاک، مبلمان اداری و منزل از منطقه آزاد قشم به کشورهای خارجی صادر خواهد شد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با یادآوری سفر اخیر رئیس جمهوری چین به ایران گفت: در این سفر قرار شد در یک برنامه بلند مدت600 میلیارد دلار به فعالیت های اقتصادی کشور از سوی چینی ها اختصاص یابد که اگر تنها 10 درصد این سرمایه گذاری را در منطقه آزاد قشم جذب کنیم، شاهد پیشرفت های خوبی در این منطقه خواهیم بود.
*** تولید حداقل پنج میلیون تن فولاد در قشم
وی در بخش دیگری از سخنانش به توسعه صنعت فولاد در منطقه آزاد قشم اشاره کرد و گفت: برای حداقل تولید پنج میلیون تن فولاد در این منطقه قرار است سرمایه گذاری انجام شود.
به گفته مومنی، قرارگرفتن قشم در کنار دریای بیکران خلیج فارس، شرایط ورود مواد اولیه به سرزمین اصلی و گاز مورد نیاز صنعت فولاد در این منطقه از مهمترین مزیت های تولید فولاد در قشم می باشد.
*** تولید محصولات پائین دستی پتروشیمی و بانکرینگ سوخت
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم همچنین از تولید هشت میلیون تن محصولات پایین دستی پتروشیمی در قالب هفت طرح و کارخانه خبر داد و یادآورشد: با وزارت نفت وارد مذاکره شده ایم که بین 35 تا 50 میلیون مترمکعب گاز به ما تحویل دهد تا تولید محصولات پائین دستی پتروشیمی را در قشم آغاز کنیم.
وی درخصوص بانگرینگ سوخت به کشتی های عبوری در خلیج فارس گفت: در حوزه بانکرینگ هدف اصلی ما فروش سوخت نیست بلکه ارائه خدمات جانبی و مجموعه اقداماتی که در این بخش در دست برنامه ریزی داریم در زمره اولویت های اقتصادی این طرح می باشد.
*** فروش برق به امارات و عمان با ساخت دو نیروگاه در قشم
ایجاد دو نیروگاه 500 مگاواتی در قشم نیز از مواردی بود که مومنی به آن پرداخت و گفت: در فاز اول  70 مگاوات یکی از این دو نیروگاه تا ابتدای سال آینده وارد مدار می شود.
وی ادامه داد: 200 هزار مترمکعب آب از محل این دو نیروگاه تولید خواهد شد که مشکل آب شرب و صنعتی منطقه نیز برطرف می شود.
مومنی به تقاضای امارات و عمان برای خرید برق از ایران به میزان یک هزار تا 1500 مگاوات اشاره کرد و افزود: چنانچه وزرات نیرو اختیاراتی که در قانون آمده را به این منطقه تفویض کند، بحث صادرات برق از این منطقه عملیاتی شده و می توانیم مازاد برق را به سرزمین اصلی صادر کنیم.
*** تولید ماهی در قفس و تولید محصولات گلخانه ای
وی، پرورش 84 هزار تن ماهی در قفس را از دیگر الویت های سرمایه گذاری در قشم برشمرد و گفت: با توجه به اینکه تجربه چندانی در این زمینه نداریم، با شرکت های خارجی از جمله یک شرکت فرانسوی قراردادی منعقد کرده ایم تا بتوانیم بیش از 22 هزار تن پرورش ماهی در قفس را در برنامه کاری خود قرار دهیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم به لزوم استفاده از ظرفیت کشاروزی این منطقه نیز اشاره کرد و گفت: قرار است 250 هکتار زمین در قالب شهرک گلخانه ای با رویکرد صادرات محصولات کشاورزی همچون خیار، گوجه فرنگی، فلفل، توت فرنگی، کدو و بادمجان از این گلخانه ها برداشت شود.
*** ارتباط قشم و عمان از طریق هوا و دریا
وی همچنین از ایجاد خط کشتیرانی قشم به جزیره «خصب» در عمان و راه اندازی پرواز مستقیم به مسقط این کشور خبر داد و اعلام کرد: این خطوط تا پایان امسال راه اندازی خواهد شد.
*** اهمیت تکمیل پروژه پل خلیج فارس
مومنی با اشاره به مشکل مالی به عنوان مهمترین دلیل تاخیر در ادامه طرح جامع ارتباطی خلیج فارس با محوریت پل، گفت: تاکنون 2200 میلیارد ریال از اعتبارات دولتی برای پیشرفت فیزیکی بیش از 17 درصدی این پروژه هزینه شده است.
وی ادامه داد: اگر دولت برای تکمیل صفر تا صد این طرح ملی توسط سازمان منطقه آزاد قشم موافت کند، با مشارکت شرکت های سرمایه گذار خارجی این پروژه مهم اقتصادی را با سرعت و دقت ادامه خواهیم داد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بر اهمیت اجرای سریع این پروژه ملی به عنوان یکی از مهمترین راه های ارتباطی در بخش اقتصادی کشور تاکید کرد و افزود: 850 میلیون یورو برای اتمام این پروژه لازم است و با اتمام این پروژه ملی، دو باند رفت و برگشت، 92 کیلومتر راه آهن و افزوده شدن 86 کیلومتر اتوبان به سرزمین اصلی سبب می شود تا کریدور شمال به جنوب در ایران کامل شود.
*** ضرورت تاسیس بانک های خارجی در قشم
وی به ضرورت حضور بانک های خارجی در جزیره قشم اشاره کرد و گفت: ایجاد بانک خارجی در این جزیره در اولویت برنامه های ما قرار دارد و با ژاپن در حال مذاکره هستیم زیرا اگر سوئیفت، بانک و بیمه در این منطقه وجود نداشته باشد در حقیقت توسعه منطقه آزاد امکانپذیر نخواهد بود.
جزیره قشم در جنوب ایران با مساحتی حدود یکهزار و 500 کیلومترمربع به دلیل قرار گرفتندر دهانه تنگه هرمز و ورودی خلیج فـارس، دسترسی به آبراهه های بین المللی و بازارهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، برخورداری از اسکله ای بزرگ با ظرفیت پهلوگیری برای شناورهای با تناژ بالا و ژئوسایت های کم نظیر تنها ژئوپارک خاورمیانه در این جزیره می تواند بخشی از مزیت های مهم سرمایه گذاری در قشم محسوب شود.

 

 

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.