تصویر  7 رشته صنایع دستی قشم شناسنامه دار شد
مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم خبرداد؛

7 رشته صنایع دستی قشم شناسنامه دار شد

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از شناسنامه دار شدن هفت رشته صنایع دستی در قشم خبر داد.

 


به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم، طاهره شهرکی با اعلام این خبر گفت: بیش از یک هزار نفر طی سال های اخیر در صنعت صنایع دستی منطقه آزاد قشم در 12 رشته مشغول به کار هستند.
وی اضافه کرد: در راستای استاندارد و برندسازی صنایع دستی قشم در سال جاری هفت مورد از رشته‌های صنایع دستی جزیره، شامل رشته‌های خوس دوزی، گلابتون دوزی، زری و شک بافی، تولید احجام چوبی سنتی(لنج مینیاتوری)، ساخت سازهای سنتی، حصیربافی و تولیدات دریایی شناسنامه‌دار شدند. 
مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم اضافه کرد: در راستای شناسنامه دار کردن صنایع دستی و معرفی این محصولات به خریداران، برچسب پارچه‌ای جهت نصب به محصولات صنایع دستی تولید شده در جزیره قشم تهیه شده است که در اختیار فعالان این حوزه قرار خواهد گرفت.
شهرکی ادامه داد: گلابتون دوزی، خوس دوزی، حصیر بافی، احجام چوبی سنتی (لنج مینیاتوری)، البسه محلی، تولیدات دریایی، تراش صدف، ساخت سازهای سنتی، زری بافی، شکبافی، گرگور بافی و تور بافی رشته‌های فعال صنایع دستی در جزیره قشم هستند.
وی ادامه داد: سواس بافی، برقع دوزی، لچک سازی، ساخت عروسک های سنتی، ساخت کپکاپ، گلیم بافی، قالی بافی و آهنگری، سایر رشته‌های صنایع دستی هستند که بصورت محدود در جزیره فعالیت می کنند.
شهرکی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای افزایش رشته های صنایع دستی در قشم، تصریح کرد: برای سال جاری تصمیم داریم تا به صورت هدفمند رشته های صنایع دستی را مورد توجه قرار دهیم.
مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم اضافه کرد: همچنین دوره ها و کارگاه های آموزشی براساس نیاز جامعه و بازار در حوزه های برندینگ و بسته بندی برای فعالان صنعت صنایع دستی قشم برگزار می شود.
وی اضافه کرد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته به دنبال تسهیل گری در حوزه تولید و عرضه محصولات صنایع دستی و پیوند این بخش با گردشگری در مناطق مختلف جزیره قشم هستیم.
شهرکی در پایان گفت: شناسنامه دار کردن صنایع دستی قشم یکی از قدم های مهم در راستای معرفی محصولات این حوزه است و در آینده می تواند به صادرات و کسب درآمد ارزی کمک شایانی کند.

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.